O projekcie
Celem projektu jest poprawa dostępności Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz rozszerzenie zakresu wsparcia osób z niepełnosprawnościami o grupę osób ze szczególnymi potrzebami wynikającymi ze stanu zdrowia, studiujących, pracujących, współpracujących lub korzystających z oferty uczelni poprzez wsparcie zmian organizacyjnych, podniesienie świadomości i kompetencji kadry uczelni z zakresu niepełnosprawności oraz poprawa dostępności architektonicznej i dydaktycznej uczelni dla osób z różnymi szczególnymi rodzajami potrzeb.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w konkursie „Uczelnie coraz bardziej dostępne” ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zajął 10. miejsce w Polsce wśród ponad 120 uczelni ubiegających się o dofinansowanie. Nasza uczelnia uzyskała najwyższe dofinansowanie w województwie. Uniwersytet uzyskał 7 411 104 zł 30 gr dotacji na realizację projektu „Uniwersytet Równych Szans 2” z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego dofinansowanego z Unii Europejskiej.
Powyższy projekt jest kontynuacją projektu „Uniwersytet Równych Szans”, realizowanego w latach 2020-2023, który był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Nowy projekt będzie realizowany od stycznia 2025 roku do grudnia 2028 roku.
Podzielony jest on na 8 obszarów tematycznych.
- Struktura organizacyjna
- Dostępność architektoniczna
- Dostępność informacyjno-komunikacyjna
- Dostępność cyfrowa
- Technologie
- Procedury
- Usługi wspierające edukację
- Działania podnoszące świadomość o niepełnosprawności
W ramach projektu będą realizowane m.in. takie działania jak: wyznaczenie dwóch koordynatorów ds. dostępności (oddzielnego od dostępności architektonicznej i dostępności cyfrowej) oraz uruchomienie konsultacji dietetycznych dla studentów i pracowników (obszar 1), poprawiona zostanie dostępność architektoniczna wieżowca przy ul. Ogińskiego 16 oraz wytworzone zostaną tyflomapy przez Centrum Innowacji dla Dostępności UKW (obszar 2), zamontowane zostaną w aulach kolejne pętle indukcyjne oraz będzie stosowany na Uniwersytecie język prosty (obszar 3), zostanie wdrożony na uczelni EZD zgodnie z wymogami WCAG 2.1 (obszar 4).
Ponadto w Bibliotece zostanie zamontowany książkomat i zakupiony będzie nowy stół do gry w showdown (obszar 5), zmodyfikowanych będzie 40 aktów prawnych (obszar 6), prowadzone będą zajęcia z tutorami oraz wsparcie asystentów bibliotecznych dla osób ze szczególnego potrzebami (obszar 7) a także będzie przeszkolonych 553 pracowników z czterech rodzajów niepełnosprawności (obszar 8).
W związku z rozpoczęciem od stycznia 2025 r. realizacji projektu "Uniwersytet Równych Szans 2" w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przypominamy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”.
Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
- poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,
- skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.